Lutfisk är en rätt där glaset behöver hjälpa maten, inte tävla med den. När jag väljer vin till lutfisk utgår jag därför från tillbehören: vit sås, bacon, ärtor, kryddpeppar och ibland senap gör att rätt syra, lite rundhet och en aning restsötma ofta blir viktigare än själva druvan. Här går jag igenom vilka stilar som brukar fungera bäst, vad som är säkra val och vilka kombinationer jag själv skulle undvika.
Det viktigaste är att matcha sås, sälta och fett, inte bara fisken
- Halvtorr riesling är det säkraste kortet när lutfisken serveras med vit sås, bacon och kryddpeppar.
- Torr riesling, chenin blanc eller pinot gris fungerar bra om du vill ha ett torrare och renare uttryck.
- Mousserande brut eller extra brut lättar upp fett och gör rätten mer levande.
- Rött vin fungerar bara om bacon, peppar och rökighet tar över mer än fisksmaken.
- Servera vita viner runt 8-10 grader och mousserande något svalare, runt 6-8 grader.
Det som styr valet mer än själva fisken
Jag börjar alltid med tillbehören, inte med fisken. Lutfisk i sig är mild och ganska neutral, men när den möter vit sås, bacon, ärtor och kryddpeppar händer det mycket i glaset: sältan gör att vinet kan upplevas stramare, fett kräver syra och lite umami behöver rundas av. Det är därför ett helt torrt, spetsigt vin ofta känns för hårt, medan en liten ton av restsötma kan göra stor skillnad. Restsötma betyder helt enkelt att en liten mängd socker finns kvar efter jäsningen.
- Vit sås och bacon kräver ett vin som både friskar upp och mjukar ner.
- Ärtor och kryddpeppar tål aromatiska viner, men inte något parfymigt eller tungt.
- Mycket sälta gör att alltför sträva eller helt beniga viner kan kännas vassa.
- Om senap kommer in på bordet behövs ofta lite mer frukt i glaset för att balansen ska hålla.
När man tänker så blir valet mycket enklare, och då är nästa steg att se vilka vita viner som faktiskt träffar rätt i glaset.

De vita vinerna som brukar fungera bäst
Om jag bara får välja en stil lutar jag åt riesling, gärna i en torr till halvtorr version. Men det finns flera bra vägar, och det smarta är att välja efter hur mycket sås, bacon och kryddighet som faktiskt finns på tallriken. Jag brukar tänka i fyra riktningar.
| Vinstil | När den fungerar bäst | Varför jag väljer den |
|---|---|---|
| Halvtorr riesling | När vit sås, bacon och kryddpeppar dominerar | Syran lyfter rätten och den lilla restsötman rundar av sältan |
| Torr riesling, silvaner eller grüner veltliner | När du vill ha ett friskare och rakare uttryck | Håller allt lätt och rent utan att bli tungt eller ekigt |
| Chenin blanc | När rätten känns krämigare och du vill ha mer kropp | Ger både frukt, syra och lite mer textur i munnen |
| Pinot gris | När bordet lutar åt mildhet, sälta och lagom rundhet | Blir ofta mjuk nog för fisken men frisk nog för såsen |
Jag skulle rangordna alternativen ungefär så här: först riesling, sedan chenin blanc, därefter pinot gris och till sist en torrare, örtigare stil som grüner veltliner när du vill ha mer precision. För mycket ek är sällan smart, eftersom vanilj och rostad fatkaraktär lätt tar över en så mild rätt. Det leder direkt till frågan om man ska hålla sig till vitt vin eller om det finns andra vägar som faktiskt fungerar.
Mousserande och lätt rött när du vill byta spår
Mousserande vin är ett av mina favoritval när bordet är rikt på fett och sälta. Brut eller extra brut med pigg syra och små bubblor skär igenom såsen och gör varje tugga lättare. Jag skulle däremot undvika alltför söta bubblor, eftersom de lätt gör helheten klumpigare i stället för friskare.
Mousserande vin
Välj helst en torr stil, gärna med tydlig syra. Bubblorna fungerar nästan som en liten rengöring mellan tuggorna, vilket är extra bra när bacon, smör och vit sås ligger kvar på gommen. Det är också det mest festliga valet om du vill att middagen ska kännas lite mer högtidlig utan att gå in i tyngre vin.
Läs också: Vin till tagliata - Välj rätt vin & undvik misstagen!
Lätt rött vin
Om du absolut vill ha rött skulle jag hålla mig till en mycket lätt och lågsträv stil, gärna pinot noir eller gamay, serverad lite svalare än vanligt. Det fungerar bara när bacon, peppar och rökighet spelar större roll än fiskens mildhet. Sträva röda viner gör ofta rätten metallisk och skarp, så där finns ingen genväg.Det är alltså inte färgen på vinet som avgör, utan hur mycket strävhet, syra och sötma som landar i munnen efter första tuggan. När man har den principen klar blir det mycket enklare att undvika de vanligaste misstagen.
De vanligaste misstagen som gör kombinationen platt
Det största misstaget är att välja ett vin som är för torrt och för magert. Då förstärks sältan i maten och vinet känns tunt, nästan vasst. Ett annat vanligt fel är att gå för långt åt andra hållet och ta ett vin med för mycket ek eller för hög alkohol; då blir maten mindre finlemmad och hela måltiden känns tyngre än den behöver vara.- Undvik väldigt sträva röda viner med tydliga tanniner.
- Undvik ekiga vita viner som smakar mycket vanilj och rostad fatkaraktär.
- Undvik extremt iskallt vitt vin, eftersom aromerna stängs och vinet blir kantigt.
- Undvik alltför söt stil om du redan har mycket sötma eller senap i tillbehören.
- Servera inte för varmt heller; då tappar vinet friskheten och blir slö i mötet med maten.
Om du håller dig borta från de här fällorna blir det mycket lättare att köpa rätt flaska första gången, och då återstår bara att välja en enkel väg vid själva julbordet.
Tre säkra vägar när du vill slippa gissa
Om jag ska göra valet riktigt enkelt brukar jag landa i tre scenarier. De fungerar bra i svenska julsammanhang och kräver inte att du blir vinexpert för att träffa rätt.
- Halvtorr riesling om bordet lutar åt vit sås, bacon och kryddpeppar.
- Chenin blanc eller grüner veltliner om du vill ha en torrare, friskare och lite mer rak stil.
- Brut mousserande vin om du vill lätta upp fettet och göra måltiden mer högtidlig.
- Lätt pinot noir om du verkligen vill ha rött och vet att gästerna föredrar det, men då ska den vara mjuk och gärna lätt kyld.
För en vanlig middag räcker ofta en 75-cl-flaska till fyra personer när vin är ett komplement till maten, inte huvudnumret. Jag lägger hellre pengarna på en välgjord flaska i mellansegmentet än på något dyrt och tungt som försöker vara för mycket. För mig är den bästa lösningen sällan den mest imponerande flaskan, utan den som gör att lutfisken, såsen och tillbehören får plats utan att glaset tar över.